EPYC 9355
EPYC 9355 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 9355
SP5
•
Turin
•
10.10.2024
•
32 cores /
64 threads
•
3.55 GHz
•
280W
🏆 Top #74
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
125,085
PassMark
97,235
Efficiency
446.73
Meet EPYC 9355 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.6 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.4 GHz. Thanks to 256 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. The gaming performance of EPYC 9355 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 10.10.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Turin |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001148 |
Architecture
| Socket | SP5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 66.52 million |
| Die Size | 564.80 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.55 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 35.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 12 |
| Memory Bandwidth | 576.00 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 240 W - 300 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 97 235 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 742 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 446.73 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.