EPYC 7452
EPYC 7452 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7452
SP3
•
Rome
•
07.08.2019
•
32 cores /
64 threads
•
2.20 GHz
•
155W
🏆 Top #208
Performance
Synthetic Score
74,572
PassMark
65,147
Efficiency
481.11
EPYC 7452 is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 7 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 32 cores and 64 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.4 GHz. Thanks to 128 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 155 W. The gaming performance of EPYC 7452 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Rome |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000057 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 3.80 million |
| Die Size | 74.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.35 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 155 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 65 147 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 829 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 481.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.