EPYC 7301
EPYC 7301 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7301
SP3
•
Naples
•
29.06.2017
•
16 cores /
32 threads
•
2.20 GHz
•
170W
🏆 Top #471
Performance
Synthetic Score
39,004
PassMark
34,148
Efficiency
229.44
Meet EPYC 7301 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 14 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 16 cores and 32 threads, making it an excellent choice for modern tasks. Starting operating frequencies begin at 2.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 2.7 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. Nominal power consumption (TDP) is 170 W, so adequate cooling should be considered. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 29.06.2017 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Naples |
| Part Number (OPN/S-Spec) | PS7301BEVGPAF |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 2.7 GHz |
| Multiplier | 22.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 170.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 170 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 34 148 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 654 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 229.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.