EPYC 7272
EPYC 7272 — Specifications, Tests & Benchmarks
EPYC 7272
SP3
•
Rome
•
07.08.2019
•
12 cores /
24 threads
•
2.90 GHz
•
120W
🏆 Top #655
Performance
Synthetic Score
26,568
PassMark
41,593
Efficiency
221.40
Meet EPYC 7272 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 12 computing cores with support for 24 threads. The base clock speed is 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 3.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 120 W. The gaming performance of EPYC 7272 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.08.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | EPYC |
| Codename | Rome |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000079 |
Architecture
| Socket | SP3 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 7.60 million |
| Die Size | 148.00 mm² |
| Package Type | LGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Max. CPUs on Board (SMP) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.2 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 85.30 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 120 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 41 593 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 791 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 221.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.