A10-5750M
A10-5750M — Specifications, Tests & Benchmarks
A10-5750M
FS1r2
•
Richland
•
01.06.2013
•
4 cores /
4 threads
•
2.50 GHz
•
35W
🏆 Top #2482
Performance
Synthetic Score
2,140
PassMark
2,045
Efficiency
61.14
The A10-5750M model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 32 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 4 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.5 GHz when the system demands it. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 01.06.2013 |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Bulldozer |
| Series | A10 |
| Codename | Richland |
| Part Number (OPN/S-Spec) | AM5750DEC44HL |
Architecture
| Socket | FS1r2 |
| Microarchitecture | Piledriver |
| Process Node (CPU Node) | 32 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 1.18 million |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 25.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon HD 8650G |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 2 045 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 165 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 61.14 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.