ZOTAC RTX 5090 ARCTICSTORM AIO
Graphics Card ZOTAC RTX 5090 ARCTICSTORM AIO — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 5090 ARCTICSTORM AIO
Nvidia GeForce 50
•
GB202
•
30.01.2025
•
32 GB
•
GDDR7
•
512 bit
•
575W
🏆 Top #219
Performance
Synthetic Score
39,383
PassMark
38,898
Efficiency
enthusiast
ZOTAC RTX 5090 ARCTICSTORM AIO is a powerful solution from NVIDIA based on the Blackwell 2.0 architecture, released on 30.01.2025. Thanks to 4N FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 92.2 billion transistorsistors transistors on a 750 mm² die. For graphics processing, 21760 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 170 RT Cores and 680 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 32 GB of GDDR7 memory. A 512 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 1832.96 GB/s. The GPU's base clock speed is 2017 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2437 MHz. The TDP level for this model is 575 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 950 W.
General Information
| Release Date | 30.01.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB202-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB202 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 92,200,000.0 million |
| Die Size | 750 mm² |
| Transistor Density | 122,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 21760 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 680 |
| Render Output Units (ROP) | 176 |
| Tensor Cores | 680 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 170 |
| Compute Units (SM/CU) | 170 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2017 MHz |
| Boost Clock | 2437 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 28000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 512 bit bit |
| Memory Bandwidth | 1832.96 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 21760 KB |
| L2 Cache | 96 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 252 x 49 x 160 mm |
| Power Consumption (TDP) | 575 W |
| Recommended PSU | 950 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG145 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 428.9 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 657.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 106.10 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 106.10 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.66 TFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 38 898 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 411 |
| TPU Index Score | 101.25% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.