ZOTAC RTX 5050 Starry Night OC HA
Graphics Card ZOTAC RTX 5050 Starry Night OC HA — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 5050 Starry Night OC HA
Nvidia GeForce 50
•
GB207
•
01.07.2025
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
130W
🏆 Top #4507
Performance
Synthetic Score
17,602
PassMark
17,399
Efficiency
high
The ZOTAC RTX 5050 Starry Night OC HA graphics adapter is based on the advanced Blackwell 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 01.07.2025. The graphics processor is manufactured using a 4N FinFET process. The 149 mm² die contains approximately 16.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 20 specialized cores for ray rendering and 80 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 320.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2317 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2602 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 01.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 50 |
| GPU Variant | GB207-300-A1 |
GPU
| Architecture | Blackwell 2.0 |
| Codename | GB207 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | 4N FinFET |
| Transistor Count | 16,900,000.0 million |
| Die Size | 149 mm² |
| Transistor Density | 113,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2602 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2560 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 238 x 41 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG152 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 83.26 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 208.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 13.32 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 13.32 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 208.2 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 399 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 085 |
| TPU Index Score | 24.03% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.