ZOTAC RTX 4070 X-GAMING
Graphics Card ZOTAC RTX 4070 X-GAMING — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 4070 X-GAMING
Nvidia GeForce 40
•
AD104
•
12.04.2023
•
12 GB
•
GDDR6X
•
192 bit
•
200W
🏆 Top #2217
Performance
Synthetic Score
25,049
PassMark
26,915
Efficiency
enthusiast
The ZOTAC RTX 4070 X-GAMING graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 12.04.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 294 mm² die contains approximately 35.8 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 5888 universal processors. Also available are 46 specialized cores for ray rendering and 184 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6X memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 504.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1920 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2475 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 200 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 12.04.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD104-250-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD104 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 35,800,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5888 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 184 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 184 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 46 |
| Compute Units (SM/CU) | 46 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1920 MHz |
| Boost Clock | 2475 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 504.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 5888 KB |
| L2 Cache | 36 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 303 x 45 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 200 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG141 SKU 343 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 158.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 455.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 29.15 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 29.15 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 455.4 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 26 915 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 168 |
| TPU Index Score | 40.11% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.