ZOTAC RTX 4070 Ti SUPER SOLID OC
Graphics Card ZOTAC RTX 4070 Ti SUPER SOLID OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 4070 Ti SUPER SOLID OC
Nvidia GeForce 40
•
AD102
•
10.06.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
295W
🏆 Top #3813
Performance
Synthetic Score
19,718
Efficiency
high
The ZOTAC RTX 4070 Ti SUPER SOLID OC graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 10.06.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 609 mm² die contains approximately 76.3 billion transistorsistors transistors. The core configuration includes 8448 shader units, 66 RT Cores for ray tracing, and 264 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2340 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2640 MHz. The nominal thermal design power is 295 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.06.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD102-175-KEF-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD102 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 76,300,000.0 million |
| Die Size | 609 mm² |
| Transistor Density | 125,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 264 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 264 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 66 |
| Compute Units (SM/CU) | 66 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8448 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 4 |
| Dimensions (L x W x H) | 337 x 75 x 136 mm |
| Power Consumption (TDP) | 295 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 323 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 253.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 697 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 44.61 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 44.61 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 697 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 49.86% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.