ZOTAC RTX 4060 Twin Edge OC White
Graphics Card ZOTAC RTX 4060 Twin Edge OC White — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 4060 Twin Edge OC White
Nvidia GeForce 40
•
AD107
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
115W
🏆 Top #3802
Performance
Synthetic Score
19,768
PassMark
19,530
Efficiency
high
The ZOTAC RTX 4060 Twin Edge OC White graphics adapter is based on the advanced Ada Lovelace architecture. NVIDIA announced this model on 18.05.2023. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 159 mm² die contains approximately 18.9 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 3072 universal processors. Also available are 24 specialized cores for ray rendering and 96 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 272.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1830 MHz with dynamic acceleration capability up to 2490 MHz. The nominal thermal design power is 115 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD107-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD107 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 18,900,000.0 million |
| Die Size | 159 mm² |
| Transistor Density | 118,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1830 MHz |
| Boost Clock | 2490 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 272.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 3072 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 221 x 43 x 123 mm |
| Power Consumption (TDP) | 115 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG173 SKU 371 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 119.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 239 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 15.30 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 15.30 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 239 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 530 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 040 |
| TPU Index Score | 24.79% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.