ZOTAC RTX 4060 Ti X-GAMING OC Opal White
Graphics Card ZOTAC RTX 4060 Ti X-GAMING OC Opal White — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 4060 Ti X-GAMING OC Opal White
Nvidia GeForce 40
•
AD106
•
18.05.2023
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #2644
Performance
Synthetic Score
23,354
Efficiency
high
The ZOTAC RTX 4060 Ti X-GAMING OC Opal White graphics card from NVIDIA is built on the Ada Lovelace architecture and was officially introduced on 18.05.2023. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 22.9 billion transistorsistors transistors on a 188 mm² die. The core configuration includes 4352 shader units, 34 RT Cores for ray tracing, and 136 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 2310 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2610 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 160 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 18.05.2023 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD106-350-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD106 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 22,900,000.0 million |
| Die Size | 188 mm² |
| Transistor Density | 121,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4352 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Tensor Cores | 136 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2610 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 4352 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 303 x 45 x 121 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG190 SKU 361 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 125.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 355 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.72 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.72 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 355 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 31.58% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.