ZOTAC RTX 2060 SUPER AMP Extreme
Graphics Card ZOTAC RTX 2060 SUPER AMP Extreme — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC RTX 2060 SUPER AMP Extreme
Nvidia GeForce 20
•
TU106
•
09.07.2019
•
8 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
175W
🏆 Top #5184
Performance
Synthetic Score
16,150
PassMark
16,490
Efficiency
high
ZOTAC RTX 2060 SUPER AMP Extreme is a powerful solution from NVIDIA based on the Turing architecture, released on 09.07.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 445 mm² die contains approximately 10.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 2176 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 34 RT Cores and 272 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 448.00 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1470 MHz with dynamic acceleration capability up to 1710 MHz. The nominal thermal design power is 175 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 09.07.2019 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 20 |
| GPU Variant | TU106-410-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU106 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 10,800,000.0 million |
| Die Size | 445 mm² |
| Transistor Density | 24,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2176 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 136 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Tensor Cores | 272 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 34 |
| Compute Units (SM/CU) | 34 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1470 MHz |
| Boost Clock | 1710 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 448.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 2176 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 308 x 57 x 113 mm |
| Power Consumption (TDP) | 175 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG160 SKU 65 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 109.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 232.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 14.88 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 7.44 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 232.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 16 490 |
| PassMark (G2D Mark) | 857 |
| TPU Index Score | 18.61% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.