ZOTAC P106-090
Graphics Card ZOTAC P106-090 — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC P106-090
GeForce Mining GPUs
•
GP106
•
31.07.2017
•
3 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
75W
🏆 Top #12590
Performance
Synthetic Score
671
PassMark
2,684
Efficiency
entry
ZOTAC P106-090 is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 31.07.2017. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 200 mm² die contains approximately 4.4 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 768 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 3 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 192.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 1354 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1531 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 75 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 250 W.
General Information
| Release Date | 31.07.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce Mining GPUs |
| GPU Variant | GP106-090-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 48 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1354 MHz |
| Boost Clock | 1531 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 288 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x1 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 75 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | PG410 SKU 90 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 73.49 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 73.49 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 36.74 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 2.35 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 73.49 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 684 |
| PassMark (G2D Mark) | 105 |
| TPU Index Score | 7.39% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.