ZOTAC GTX 780 Ti OC
Graphics Card ZOTAC GTX 780 Ti OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 780 Ti OC
Nvidia GeForce 700
•
GK110B
•
07.11.2013
•
3 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
250W
🏆 Top #6954
Performance
Synthetic Score
10,262
PassMark
9,466
Efficiency
mid-high
The ZOTAC GTX 780 Ti OC graphics card from NVIDIA is built on the Kepler architecture and was officially introduced on 07.11.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 561 mm². For graphics processing, 2880 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 3 GB. Thanks to the 384 bit-bit bus, bandwidth reaches 336.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 941 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1006 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 07.11.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK110-425-B1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK110B |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,080,000.0 million |
| Die Size | 561 mm² |
| Transistor Density | 12,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2880 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 941 MHz |
| Boost Clock | 1006 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 3 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 280 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2083 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 60.36 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 241.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 5.80 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 241.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 9 466 |
| PassMark (G2D Mark) | 632 |
| TPU Index Score | 10.97% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.