ZOTAC GTX 760 OC
Graphics Card ZOTAC GTX 760 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 760 OC
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
25.06.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #9817
Performance
Synthetic Score
4,372
PassMark
4,819
Efficiency
mid
ZOTAC GTX 760 OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Kepler architecture, released on 25.06.2013. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. For graphics processing, 1152 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1058 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1124 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 170 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 25.06.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-225-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1152 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 96 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Boost Clock | 1124 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 26.98 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 107.9 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 2.59 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 107.9 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 819 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 5.82% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.