ZOTAC GTX 670 AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC GTX 670 AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 670 AMP! Edition
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
10.05.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #9326
Performance
Synthetic Score
5,214
PassMark
5,361
Efficiency
mid
The ZOTAC GTX 670 AMP! Edition graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 10.05.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². The model's computational arsenal includes 1344 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 1098 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1176 MHz. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-325-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1344 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1098 MHz |
| Boost Clock | 1176 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 254 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2004 SKU 5 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 32.93 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 131.7 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.16 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 131.7 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 361 |
| PassMark (G2D Mark) | 539 |
| TPU Index Score | 6.99% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.