ZOTAC GTX 650 Ti Boost Perak
Graphics Card ZOTAC GTX 650 Ti Boost Perak — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 650 Ti Boost Perak
Nvidia GeForce 600
•
GK106
•
26.03.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
134W
🏆 Top #10439
Performance
Synthetic Score
3,432
PassMark
3,408
Efficiency
entry
The ZOTAC GTX 650 Ti Boost Perak graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 26.03.2013. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 221 mm² die contains approximately 2.5 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 768 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 192 bit bits, and the peak data exchange rate is 144.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 993 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1058 MHz under load. The TDP level for this model is 134 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 26.03.2013 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK106-240-A1 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK106 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,540,000.0 million |
| Die Size | 221 mm² |
| Transistor Density | 11,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 768 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock | 993 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 144.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 384 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 134 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P2030 SKU 11, P2030 SKU 12 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 16.93 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 67.71 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.63 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 67.71 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 408 |
| PassMark (G2D Mark) | 474 |
| TPU Index Score | 4.32% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.