ZOTAC GTX 580 AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC GTX 580 AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 580 AMP! Edition
Nvidia GeForce 500
•
GF110
•
09.11.2010
•
1.5 GB
•
GDDR5
•
384 bit
•
244W
🏆 Top #10932
Performance
Synthetic Score
2,545
PassMark
4,633
Efficiency
mid
The ZOTAC GTX 580 AMP! Edition graphics adapter is based on the advanced Fermi 2.0 architecture. NVIDIA announced this model on 09.11.2010. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.0 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. For graphics processing, 512 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 384 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 772 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 244 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 550 W.
General Information
| Release Date | 09.11.2010 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF110-375-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF110 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,000,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 5,800,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 772 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1.5 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 768 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 244 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P1261 SKU 2 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 26.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 52.16 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.67 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 208.6 GFLOPS (1:8) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 4 633 |
| PassMark (G2D Mark) | 491 |
| TPU Index Score | 5.34% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.