ZOTAC GTX 560 Ti AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC GTX 560 Ti AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 560 Ti AMP! Edition
Nvidia GeForce 500
•
GF114
•
25.01.2011
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
170W
🏆 Top #10766
Performance
Synthetic Score
2,715
PassMark
3,079
Efficiency
entry
The ZOTAC GTX 560 Ti AMP! Edition (Fermi 2.0) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 25.01.2011. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 2.0 billion transistorsistors transistors on a 332 mm² die. The core configuration includes 384 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 1 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 128.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 823 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The TDP level for this model is 170 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 25.01.2011 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 500 |
| GPU Variant | GF114-400-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF114 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 384 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 823 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 128.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 170 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1040 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 15.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 60.8 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 459.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 121.6 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 079 |
| PassMark (G2D Mark) | 441 |
| TPU Index Score | 3.90% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.