ZOTAC GTX 460 OC
Graphics Card ZOTAC GTX 460 OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 460 OC
Nvidia GeForce 400
•
GF104
•
12.07.2010
•
1 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
160W
🏆 Top #11231
Performance
Synthetic Score
2,272
PassMark
2,272
Efficiency
entry
The ZOTAC GTX 460 OC graphics card from NVIDIA is built on the Fermi architecture and was officially introduced on 12.07.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.0 billion transistorsistors transistors, and its area is 332 mm². For graphics processing, 336 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 115.20 GB/s. In standard mode, the core operates at 675 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 12.07.2010 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF104-325-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi |
| Codename | GF104 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,950,000.0 million |
| Die Size | 332 mm² |
| Transistor Density | 5,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 336 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 7 |
Clock Speeds
| Base Clock | 675 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 115.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 448 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P1041 SKU 1 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.08 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40.32 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 967.7 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 80.64 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 2 272 |
| PassMark (G2D Mark) | 397 |
| TPU Index Score | 2.67% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.