ZOTAC GTX 1660 SUPER Destroyer HA
Graphics Card ZOTAC GTX 1660 SUPER Destroyer HA — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1660 SUPER Destroyer HA
Nvidia GeForce 16
•
TU116
•
29.10.2019
•
6 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
125W
🏆 Top #6675
Performance
Synthetic Score
11,620
PassMark
12,685
Efficiency
mid-high
The ZOTAC GTX 1660 SUPER Destroyer HA graphics card from NVIDIA is built on the Turing architecture and was officially introduced on 29.10.2019. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 284 mm² die contains approximately 6.6 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 1408 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 6 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 336.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1530 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1785 MHz. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 29.10.2019 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 16 |
| GPU Variant | TU116-300-A1 |
GPU
| Architecture | Turing |
| Codename | TU116 |
| Process Node | 12 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 6,600,000.0 million |
| Die Size | 284 mm² |
| Transistor Density | 23,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1408 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 88 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 22 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1530 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 336.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1408 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 218 x 41 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG161 SKU 26 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.68 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 157.1 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 10.05 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 157.1 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 12 685 |
| PassMark (G2D Mark) | 807 |
| TPU Index Score | 13.68% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.