ZOTAC GTX 1080 AMP! Exteme
Graphics Card ZOTAC GTX 1080 AMP! Exteme — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1080 AMP! Exteme
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #3861
Performance
Synthetic Score
19,587
PassMark
15,612
Efficiency
high
The ZOTAC GTX 1080 AMP! Exteme graphics card from NVIDIA is built on the Pascal architecture and was officially introduced on 27.05.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 314 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. The model's computational arsenal includes 2560 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1772 MHz with dynamic acceleration capability up to 1911 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1772 MHz |
| Boost Clock | 1911 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 325 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 122.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 305.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 152.9 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.78 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 305.8 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 17.90% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.