ZOTAC GTX 1080 AMP!
Graphics Card ZOTAC GTX 1080 AMP! — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1080 AMP!
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
27.05.2016
•
8 GB
•
GDDR5X
•
256 bit
•
180W
🏆 Top #4089
Performance
Synthetic Score
18,675
PassMark
15,612
Efficiency
high
ZOTAC GTX 1080 AMP! is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 27.05.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². The core configuration includes 2560 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR5X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 320.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1683 MHz with dynamic acceleration capability up to 1822 MHz. The TDP level for this model is 180 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 27.05.2016 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2560 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 160 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 20 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1683 MHz |
| Boost Clock | 1822 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1251 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 10000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 320.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 960 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 180 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG413 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 116.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 291.5 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 145.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 9.33 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 291.5 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 612 |
| PassMark (G2D Mark) | 888 |
| TPU Index Score | 17.06% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.