ZOTAC GTX 1070 AMP! Extreme
Graphics Card ZOTAC GTX 1070 AMP! Extreme — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1070 AMP! Extreme
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
10.06.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #5642
Performance
Synthetic Score
14,728
PassMark
13,508
Efficiency
mid-high
The ZOTAC GTX 1070 AMP! Extreme graphics adapter is based on the advanced Pascal architecture. NVIDIA announced this model on 10.06.2016. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 7.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 314 mm². For graphics processing, 1920 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 256.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1633 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1835 MHz under load. The nominal thermal design power is 150 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 10.06.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1633 MHz |
| Boost Clock | 1835 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 720 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 325 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | PG411 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 117.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 220.2 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 110.1 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 7.05 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 220.2 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 508 |
| PassMark (G2D Mark) | 847 |
| TPU Index Score | 15.76% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.