ZOTAC GTX 1070 AMP! Core Edition
Graphics Card ZOTAC GTX 1070 AMP! Core Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1070 AMP! Core Edition
Nvidia GeForce 10
•
GP104
•
10.06.2016
•
8 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #5731
Performance
Synthetic Score
14,423
PassMark
13,508
Efficiency
mid-high
The ZOTAC GTX 1070 AMP! Core Edition (Pascal) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 10.06.2016. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 314 mm² die contains approximately 7.2 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 1920 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 256.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1607 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1797 MHz. The TDP level for this model is 150 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.06.2016 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP104-200-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP104 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 7,200,000.0 million |
| Die Size | 314 mm² |
| Transistor Density | 22,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1920 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 120 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 15 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1607 MHz |
| Boost Clock | 1797 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 256.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 720 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 300 x 40 x 112 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | PG411 SKU 20 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 115 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 215.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 107.8 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 6.90 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 215.6 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 508 |
| PassMark (G2D Mark) | 847 |
| TPU Index Score | 15.43% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.