ZOTAC GTX 1060 GAMING PLUS OC
Graphics Card ZOTAC GTX 1060 GAMING PLUS OC — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTX 1060 GAMING PLUS OC
Nvidia GeForce 10
•
GP106
•
19.07.2016
•
6 GB
•
GDDR5
•
192 bit
•
120W
🏆 Top #6975
Performance
Synthetic Score
10,243
Efficiency
mid
ZOTAC GTX 1060 GAMING PLUS OC is a powerful solution from NVIDIA based on the Pascal architecture, released on 19.07.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 4.4 billion transistorsistors transistors on a 200 mm² die. For graphics processing, 1280 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 6 GB. Thanks to the 192 bit-bit bus, bandwidth reaches 192.20 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1569 MHz with dynamic acceleration capability up to 1784 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 120 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 19.07.2016 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 10 |
| GPU Variant | GP106-400-A1 |
GPU
| Architecture | Pascal |
| Codename | GP106 |
| Process Node | 16 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 4,400,000.0 million |
| Die Size | 200 mm² |
| Transistor Density | 22,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1280 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 80 |
| Render Output Units (ROP) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 10 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1569 MHz |
| Boost Clock | 1784 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2002 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 8000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 6 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.20 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 480 KB |
| L2 Cache | 1.5 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 120 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | PG410 SKU 30 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 85.63 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 71.36 GFLOPS (1:64) |
| FP32 Performance (Float) | 4.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.7 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 11.20% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.