ZOTAC GTS 450 ECO Edition
Graphics Card ZOTAC GTS 450 ECO Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTS 450 ECO Edition
Nvidia GeForce 400
•
GF116
•
15.03.2011
•
2 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
106W
🏆 Top #12103
Performance
Synthetic Score
1,176
Efficiency
low
The ZOTAC GTS 450 ECO Edition graphics card from NVIDIA is built on the Fermi 2.0 architecture and was officially introduced on 15.03.2011. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 1.2 billion transistorsistors transistors, and its area is 238 mm². The core configuration includes 192 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR5 modules with a total capacity of 2 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 57.73 GB/s. In standard mode, the core operates at 783 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 106 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 15.03.2011 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 400 |
| GPU Variant | GF116-200-KA-A1 |
GPU
| Architecture | Fermi 2.0 |
| Codename | GF116 |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,170,000.0 million |
| Die Size | 238 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 192 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock | 783 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 902 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 3600 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.73 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 106 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P1060 SKU 50, P1062 SKU 1, P1062 SKU 16, P1428 SKU 10 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 4.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 19.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 460.8 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 38.4 GFLOPS (1:12) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.02% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.