ZOTAC GTS 250 AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC GTS 250 AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC GTS 250 AMP! Edition
Nvidia GeForce 200
•
G92B
•
04.03.2009
•
1 GB
•
GDDR3
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #12738
Performance
Synthetic Score
600
PassMark
566
Efficiency
low
The ZOTAC GTS 250 AMP! Edition (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 04.03.2009. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 260 mm² die contains approximately 0.8 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 1 GB of GDDR3 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 64.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 702 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 04.03.2009 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 200 |
| GPU Variant | G92-428-B1 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92B |
| Process Node | 55 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 260 mm² |
| Transistor Density | 2,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 702 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 2000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 1 GB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 64.00 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P361 SKU 51, P361 SKU 52, P361 SKU 60, P365 SKU 50 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 48 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 483.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 566 |
| PassMark (G2D Mark) | 50 |
| TPU Index Score | 1.76% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.