ZOTAC 8800 GTX AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC 8800 GTX AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC 8800 GTX AMP! Edition
GeForce 8800
•
G80
•
08.11.2006
•
768 MB
•
GDDR3
•
384 bit
•
155W
🏆 Top #12846
Performance
Synthetic Score
556
PassMark
556
Efficiency
low
The ZOTAC 8800 GTX AMP! Edition (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.11.2006. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 484 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 128 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 384 bit bits, and the peak data exchange rate is 86.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 576 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 155 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.11.2006 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-300-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 24 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 576 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 768 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 384 bit bit |
| Memory Bandwidth | 86.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 96 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 155 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P355 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 15.12 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 40.32 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 382.5 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 556 |
| PassMark (G2D Mark) | 80 |
| TPU Index Score | 1.47% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.