ZOTAC 8800 GTS AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC 8800 GTS AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC 8800 GTS AMP! Edition
GeForce 8800
•
G92
•
11.12.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
135W
🏆 Top #12864
Performance
Synthetic Score
552
PassMark
550
Efficiency
low
The ZOTAC 8800 GTS AMP! Edition (Tesla) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 11.12.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². The model's computational arsenal includes 128 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 52.48 GB/s. The GPU's base clock speed is 650 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 135 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 11.12.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G92-400-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 128 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 820 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1640 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 52.48 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 135 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P393 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 10.85 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 43.39 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 442.4 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 550 |
| PassMark (G2D Mark) | 66 |
| TPU Index Score | 1.90% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.