ZOTAC 8800 GTS 320 AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC 8800 GTS 320 AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC 8800 GTS 320 AMP! Edition
GeForce 8800
•
G80
•
12.02.2007
•
320 MB
•
GDDR3
•
320 bit
•
143W
🏆 Top #13192
Performance
Synthetic Score
364
Efficiency
low
The ZOTAC 8800 GTS 320 AMP! Edition graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 12.02.2007. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 484 mm² die contains approximately 0.7 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 96 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 0 GB of GDDR3 memory. A 320 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 63.36 GB/s. In standard mode, the core operates at 513 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 143 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 12.02.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G80-100-K0-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G80 |
| Process Node | 90 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 681,000.0 million |
| Die Size | 484 mm² |
| Transistor Density | 1,400,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 96 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 24 |
| Render Output Units (ROP) | 20 |
| Compute Units (SM/CU) | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock | 513 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 792 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1584 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 320 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 63.36 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 80 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 143 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P356 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 27.36 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 228.1 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 0.97% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.