ZOTAC 8800 GT AMP! Edition
Graphics Card ZOTAC 8800 GT AMP! Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC 8800 GT AMP! Edition
GeForce 8800
•
G92
•
29.10.2007
•
512 MB
•
GDDR3
•
256 bit
•
125W
🏆 Top #13019
Performance
Synthetic Score
455
PassMark
455
Efficiency
low
ZOTAC 8800 GT AMP! Edition is a powerful solution from NVIDIA based on the Tesla architecture, released on 29.10.2007. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 324 mm². The core configuration includes 112 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features GDDR3 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 256 bit bits, and the peak data exchange rate is 57.60 GB/s. In standard mode, the core operates at 600 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The TDP level for this model is 125 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 29.10.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8800 |
| GPU Variant | G92-270-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G92 |
| Process Node | 65 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 754,000.0 million |
| Die Size | 324 mm² |
| Transistor Density | 2,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 112 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 56 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 14 |
Clock Speeds
| Base Clock | 600 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 900 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | GDDR3 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 57.60 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 64 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 125 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | P393 SKU 0, P393 SKU 4 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 11.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 39.2 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 380.8 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 455 |
| PassMark (G2D Mark) | 47 |
| TPU Index Score | 1.43% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.