ZOTAC 8400 GS Zone Edition 256 MB
Graphics Card ZOTAC 8400 GS Zone Edition 256 MB — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOTAC 8400 GS Zone Edition 256 MB
GeForce 8400
•
G86S
•
17.04.2007
•
256 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
40W
🏆 Top #13687
Performance
Synthetic Score
170
PassMark
170
Efficiency
low
The ZOTAC 8400 GS Zone Edition 256 MB graphics adapter is based on the advanced Tesla architecture. NVIDIA announced this model on 17.04.2007. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 0.2 billion transistorsistors transistors on a 127 mm² die. The model's computational arsenal includes 16 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 0 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 459 MHz with dynamic acceleration capability up to 0 MHz. The nominal thermal design power is 40 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 17.04.2007 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | GeForce 8400 |
| GPU Variant | G86-213-A2 |
GPU
| Architecture | Tesla |
| Codename | G86S |
| Process Node | 80 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 210,000.0 million |
| Die Size | 127 mm² |
| Transistor Density | 1,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 16 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 459 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 256 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L2 Cache | 16 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 1.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 40 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | P403 SKU 0, P403 SKU 5, P403 SKU 40, P413 |
API Support
| DirectX | 11.1 (10_0) |
| OpenGL | 3.3 |
| OpenCL | |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 1.836 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 3.672 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 29.38 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 170 |
| PassMark (G2D Mark) | 23 |
| TPU Index Score | 0.28% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.