ZOGIS GTX 770
Graphics Card ZOGIS GTX 770 — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOGIS GTX 770
Nvidia GeForce 700
•
GK104
•
30.05.2013
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
230W
🏆 Top #9115
Performance
Synthetic Score
5,513
PassMark
5,970
Efficiency
mid
The ZOGIS GTX 770 (Kepler) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 30.05.2013. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 3.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 294 mm². For graphics processing, 1536 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.40 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 1058 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1110 MHz under load. The nominal thermal design power is 230 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 30.05.2013 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 700 |
| GPU Variant | GK104-425-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1058 MHz |
| Boost Clock | 1110 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1753 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 256 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 230 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
| Board Number | P2005 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 35.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 142.1 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.41 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 142.1 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 970 |
| PassMark (G2D Mark) | 568 |
| TPU Index Score | 6.65% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.