ZOGIS GTX 680
Graphics Card ZOGIS GTX 680 — Specifications, Tests & Benchmarks
ZOGIS GTX 680
Nvidia GeForce 600
•
GK104
•
22.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
195W
🏆 Top #9318
Performance
Synthetic Score
5,255
PassMark
5,611
Efficiency
mid
The ZOGIS GTX 680 graphics adapter is based on the advanced Kepler architecture. NVIDIA announced this model on 22.03.2012. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 3.5 billion transistorsistors transistors on a 294 mm² die. The core configuration includes 1536 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 2 GB of GDDR5 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 192.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1006 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 1058 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 195 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 22.03.2012 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 600 |
| GPU Variant | GK104-400-A2 |
GPU
| Architecture | Kepler |
| Codename | GK104 |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 3,540,000.0 million |
| Die Size | 294 mm² |
| Transistor Density | 12,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1536 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1006 MHz |
| Boost Clock | 1058 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1502 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 6000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 192.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 256 x 38 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 195 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 6-pin |
| Board Number | P2002 SKU 0 |
API Support
| DirectX | 12 (11_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 33.86 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 135.4 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 3.25 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 135.4 GFLOPS (1:24) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 5 611 |
| PassMark (G2D Mark) | 532 |
| TPU Index Score | 6.57% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.