Zalman HD 7850 VF1500
Graphics Card Zalman HD 7850 VF1500 — Specifications, Tests & Benchmarks
Zalman HD 7850 VF1500
Amd HD 7800
•
Pitcairn
•
05.03.2012
•
2 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
130W
🏆 Top #10246
Performance
Synthetic Score
3,898
PassMark
3,898
Efficiency
entry
The Zalman HD 7850 VF1500 graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 05.03.2012. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 2.8 billion transistorsistors transistors, and its area is 212 mm². The core configuration includes 1024 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 2 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 153.60 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 860 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 0 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 130 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 300 W.
General Information
| Release Date | 05.03.2012 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.light_gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd HD 7800 |
| GPU Variant | Pitcairn PRO (215-0828062) |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Pitcairn |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 2,800,000.0 million |
| Die Size | 212 mm² |
| Transistor Density | 13,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1024 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 64 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock | 860 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1200 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 2 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 153.60 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 512 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 130 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 6-pin |
| Board Number | 109-C40147-00, 109-C40337-00A |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 27.52 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 55.04 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 1.76 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 110.1 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 3 898 |
| PassMark (G2D Mark) | 574 |
| TPU Index Score | 4.24% |
| Performance Tier | entry |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.