Yeston RX 9070 GRE Sakura
Graphics Card Yeston RX 9070 GRE Sakura — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 9070 GRE Sakura
Amd RX 9000
•
Navi 48
•
08.05.2025
•
12 GB
•
GDDR6
•
192 bit
•
220W
🏆 Top #2539
Performance
Synthetic Score
24,418
PassMark
24,418
Efficiency
high
The Yeston RX 9070 GRE Sakura graphics adapter is based on the advanced RDNA 4.0 architecture. AMD announced this model on 08.05.2025. Thanks to N4P FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 53.9 billion transistorsistors transistors on a 357 mm² die. The core configuration includes 3072 shader units, 48 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The graphics card is equipped with 12 GB of GDDR6 memory. A 192 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 432.00 GB/s. The GPU's base clock speed is 1420 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2790 MHz. The nominal thermal design power is 220 W. For stable system operation, a PSU of 550 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 08.05.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 48 XL |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 48 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 53,900,000.0 million |
| Die Size | 357 mm² |
| Transistor Density | 151,000,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3072 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 192 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 48 |
| Compute Units (SM/CU) | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1420 MHz |
| Game Clock | 2220 MHz |
| Boost Clock | 2790 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit bit |
| Memory Bandwidth | 432.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Power Consumption (TDP) | 220 W |
| Recommended PSU | 550 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 267.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 535.7 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 68.57 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 34.28 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 71.4 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 24 418 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 215 |
| TPU Index Score | 46.68% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.