Yeston RX 9060 XT GAEA 8 GB
Graphics Card Yeston RX 9060 XT GAEA 8 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 9060 XT GAEA 8 GB
Amd RX 9000
•
Navi 44
•
04.06.2025
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
150W
🏆 Top #3018
Performance
Synthetic Score
21,635
PassMark
19,773
Efficiency
high
Yeston RX 9060 XT GAEA 8 GB is a powerful solution from AMD based on the RDNA 4.0 architecture, released on 04.06.2025. At the core of the card is a chip created with N4P FinFET lithography. The die houses 29.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 199 mm². For graphics processing, 2048 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 32 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 8 GB of GDDR6 memory. A 128 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 322.30 GB/s. The GPU's base clock speed is 1700 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 3130 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 04.06.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 44 XT (215-176400102) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 44 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 29,700,000.0 million |
| Die Size | 199 mm² |
| Transistor Density | 149,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1700 MHz |
| Game Clock | 2530 MHz |
| Boost Clock | 3130 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 322.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 281 x 40 x 140 mm |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 200.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 400.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 51.28 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 25.64 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 801.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 19 773 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 133 |
| TPU Index Score | 31.26% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.