Yeston RX 7900 XT SAKURA SUGAR
Graphics Card Yeston RX 7900 XT SAKURA SUGAR — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 7900 XT SAKURA SUGAR
Amd RX 7000
•
Navi 31
•
03.11.2022
•
20 GB
•
GDDR6
•
320 bit
•
300W
🏆 Top #1280
Performance
Synthetic Score
28,995
PassMark
28,995
Efficiency
enthusiast
The Yeston RX 7900 XT SAKURA SUGAR (RDNA 3.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 03.11.2022. At the core of the card is a chip created with N5 / N6 FinFET lithography. The die houses 57.7 billion transistorsistors transistors, and its area is 529 mm². The model's computational arsenal includes 5376 universal processors. Also available are 84 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 20 GB. The bus width is 320 bit bits, and the peak data exchange rate is 800.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1387 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2394 MHz under load. The TDP level for this model is 300 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 03.11.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 31 XT (215-145000156) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 31 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Process Type | N5 / N6 FinFET |
| Transistor Count | 57,700,000.0 million |
| Die Size | 529 mm² |
| Transistor Density | 109,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 5376 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 336 |
| Render Output Units (ROP) | 192 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 84 |
| Compute Units (SM/CU) | 84 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1387 MHz |
| Game Clock | 2025 MHz |
| Boost Clock | 2394 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2500 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 20 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 320 bit bit |
| Memory Bandwidth | 800.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 5376 KB |
| L1 Cache | 21504 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 80 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 330 x 60 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 300 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D704A7-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 459.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 804.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 103.00 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 51.48 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 1.61 TFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 28 995 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 50.20% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.