Yeston RX 6800 Sakura Hitomi
Graphics Card Yeston RX 6800 Sakura Hitomi — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 6800 Sakura Hitomi
Amd RX 6000
•
Navi 21
•
28.10.2020
•
16 GB
•
GDDR6
•
256 bit
•
250W
🏆 Top #2773
Performance
Synthetic Score
22,922
PassMark
22,032
Efficiency
high
The Yeston RX 6800 Sakura Hitomi graphics card from AMD is built on the RDNA 2.0 architecture and was officially introduced on 28.10.2020. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 26.8 billion transistorsistors transistors on a 520 mm² die. For graphics processing, 3840 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 60 RT Cores and 0 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6 memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 512.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1850 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2190 MHz under load. The nominal thermal design power is 250 W. For stable system operation, a PSU of 600 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 28.10.2020 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 21 XL (215-121000187) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 21 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 26,800,000.0 million |
| Die Size | 520 mm² |
| Transistor Density | 51,500,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 3840 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 240 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 60 |
| Compute Units (SM/CU) | 60 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1850 MHz |
| Game Clock | 1980 MHz |
| Boost Clock | 2190 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2000 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 16000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 512.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1920 KB |
| L1 Cache | 7680 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 128 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 267 x 40 x 120 mm |
| Power Consumption (TDP) | 250 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D412A7-00_03 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 210.2 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 525.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 33.64 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 16.82 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 51.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 22 032 |
| PassMark (G2D Mark) | 997 |
| TPU Index Score | 33.24% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.