Yeston RX 6600 GAEA
Graphics Card Yeston RX 6600 GAEA — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 6600 GAEA
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
13.10.2021
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
132W
🏆 Top #5591
Performance
Synthetic Score
15,073
PassMark
15,073
Efficiency
high
The Yeston RX 6600 GAEA (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 13.10.2021. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 237 mm². The model's computational arsenal includes 1792 universal processors. Also available are 28 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 224.00 GB/s. In standard mode, the core operates at 1626 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 2491 MHz under load. The nominal thermal design power is 132 W. For stable system operation, a PSU of 300 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 13.10.2021 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 XL (215-130000016) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 1792 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 112 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 28 |
| Compute Units (SM/CU) | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1626 MHz |
| Game Clock | 2044 MHz |
| Boost Clock | 2491 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 14000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 896 KB |
| L1 Cache | 3584 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 190 x 40 x 110 mm |
| Power Consumption (TDP) | 132 W |
| Recommended PSU | 300 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 159.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 279 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 17.86 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 8.93 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 558 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 15 073 |
| PassMark (G2D Mark) | 895 |
| TPU Index Score | 18.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.