Yeston RX 580 2048SP CUTE PET
Graphics Card Yeston RX 580 2048SP CUTE PET — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RX 580 2048SP CUTE PET
Amd RX 500
•
Polaris 20
•
15.10.2018
•
4 GB
•
GDDR5
•
256 bit
•
150W
🏆 Top #8176
Performance
Synthetic Score
7,629
PassMark
7,629
Efficiency
mid
The Yeston RX 580 2048SP CUTE PET graphics card from AMD is built on the GCN 4.0 architecture and was officially introduced on 15.10.2018. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 5.7 billion transistorsistors transistors on a 232 mm² die. The core configuration includes 2048 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 224.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1168 MHz with dynamic acceleration capability up to 1284 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 150 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 15.10.2018 |
| Usage Class | Gaming (1080p) |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 500 |
| GPU Variant | Polaris 20 XL (215-0910052) |
GPU
| Architecture | GCN 4.0 |
| Codename | Polaris 20 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 5,700,000.0 million |
| Die Size | 232 mm² |
| Transistor Density | 24,600,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1168 MHz |
| Boost Clock | 1284 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1750 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 7000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 224.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 150 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | C940, D000 |
API Support
| DirectX | 12 (12_0) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 41.09 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 164.4 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 5.26 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 5.26 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 328.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 7 629 |
| PassMark (G2D Mark) | 696 |
| TPU Index Score | 9.86% |
| Performance Tier | mid |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.