Yeston RTX 4080 SUPER Deluxe Edition
Graphics Card Yeston RTX 4080 SUPER Deluxe Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RTX 4080 SUPER Deluxe Edition
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
320W
🏆 Top #429
Performance
Synthetic Score
36,622
PassMark
34,243
Efficiency
enthusiast
The Yeston RTX 4080 SUPER Deluxe Edition (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 379 mm² die contains approximately 45.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 10240 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 80 RT Cores and 320 Tensor Cores. The graphics card is equipped with 16 GB of GDDR6X memory. A 256 bit-bit bus is used, providing bandwidth at 736.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 2295 MHz with dynamic acceleration capability up to 2550 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 320 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 700 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-400-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 10240 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 320 |
| Render Output Units (ROP) | 112 |
| Tensor Cores | 320 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 80 |
| Compute Units (SM/CU) | 80 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2550 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1438 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 23000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 736.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 10240 KB |
| L2 Cache | 64 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 325 x 63 x 133 mm |
| Power Consumption (TDP) | 320 W |
| Recommended PSU | 700 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG139 SKU 355 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 285.6 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 816 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 52.22 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 52.22 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 816 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 34 243 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 277 |
| TPU Index Score | 58.84% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.