Yeston RTX 4070 Ti SUPER SAKURA
Graphics Card Yeston RTX 4070 Ti SUPER SAKURA — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston RTX 4070 Ti SUPER SAKURA
Nvidia GeForce 40
•
AD103
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6X
•
256 bit
•
285W
🏆 Top #807
Performance
Synthetic Score
32,561
PassMark
31,797
Efficiency
enthusiast
The Yeston RTX 4070 Ti SUPER SAKURA (Ada Lovelace) model joined the NVIDIA lineup of graphics accelerators on 08.01.2024. The graphics processor is manufactured using a modern process. The 379 mm² die contains approximately 45.9 billion transistorsistors transistors. For graphics processing, 8448 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 66 RT Cores and 264 Tensor Cores. The GDDR6X video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 256 bit-bit bus, bandwidth reaches 672.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2340 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2670 MHz. The TDP level for this model is 285 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Nvidia GeForce 40 |
| GPU Variant | AD103-275-A1 |
GPU
| Architecture | Ada Lovelace |
| Codename | AD103 |
| Process Node | 5 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 45,900,000.0 million |
| Die Size | 379 mm² |
| Transistor Density | 121,100,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 8448 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 264 |
| Render Output Units (ROP) | 96 |
| Tensor Cores | 264 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 66 |
| Compute Units (SM/CU) | 66 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2670 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1313 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 21000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit bit |
| Memory Bandwidth | 672.30 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 8448 KB |
| L2 Cache | 48 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Slot Width | 3 |
| Dimensions (L x W x H) | 330 x 67 x 137 mm |
| Power Consumption (TDP) | 285 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Board Number | PG141 SKU 323 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| CUDA | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 256.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 704.9 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 45.11 TFLOPS (1:1) |
| FP32 Performance (Float) | 45.11 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 704.9 GFLOPS (1:64) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 31 797 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 240 |
| TPU Index Score | 50.42% |
| Performance Tier | enthusiast |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.