Yeston R7 350 4 GB
Graphics Card Yeston R7 350 4 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
Yeston R7 350 4 GB
Amd R7 300
•
Cape Verde
•
06.07.2016
•
4 GB
•
GDDR5
•
128 bit
•
55W
🏆 Top #11583
Performance
Synthetic Score
1,627
Efficiency
low
The Yeston R7 350 4 GB graphics adapter is based on the advanced GCN 1.0 architecture. AMD announced this model on 06.07.2016. Thanks to modern manufacturing technology, engineers managed to place 1.5 billion transistorsistors transistors on a 123 mm² die. The model's computational arsenal includes 512 universal processors. Also available are 0 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR5 video memory capacity is 4 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 72.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. In standard mode, the core operates at 800 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 55 W. For stable system operation, a PSU of 250 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 06.07.2016 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd R7 300 |
| GPU Variant | Cape Verde PRO MOCHA |
GPU
| Architecture | GCN 1.0 |
| Codename | Cape Verde |
| Process Node | 28 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 1,500,000.0 million |
| Die Size | 123 mm² |
| Transistor Density | 12,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 512 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 32 |
| Render Output Units (ROP) | 16 |
| Compute Units (SM/CU) | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock | 800 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 1125 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 4500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 72.00 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 256 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 55 W |
| Recommended PSU | 250 W |
| Board Number | C445 |
API Support
| DirectX | 12 (11_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.2 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 12.8 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 25.6 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 819.2 GFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 51.2 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| TPU Index Score | 2.21% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.