XFX TSK HD 5450 X54 1 GB
Graphics Card XFX TSK HD 5450 X54 1 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX TSK HD 5450 X54 1 GB
Radeon HD 5400
•
Cedar
•
04.02.2010
•
512 MB
•
DDR2
•
64 bit
•
19W
🏆 Top #13860
Performance
Synthetic Score
136
PassMark
136
Efficiency
low
The XFX TSK HD 5450 X54 1 GB (TeraScale 2) model joined the ATI lineup of graphics accelerators on 04.02.2010. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 0.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 59 mm². The core configuration includes 80 shader units, 0 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The memory subsystem features DDR2 modules with a total capacity of 1 GB. The bus width is 64 bit bits, and the peak data exchange rate is 6.40 GB/s. In standard mode, the core operates at 650 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 0 MHz under load. The nominal thermal design power is 19 W. For stable system operation, a PSU of 200 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.02.2010 |
| Usage Class | Office Use |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Radeon HD 5400 |
| GPU Variant | Cedar PRO (215-0767003) |
GPU
| Architecture | TeraScale 2 |
| Codename | Cedar |
| Process Node | 40 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 292,000.0 million |
| Die Size | 59 mm² |
| Transistor Density | 4,900,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 80 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 8 |
| Render Output Units (ROP) | 4 |
| Compute Units (SM/CU) | 2 |
Clock Speeds
| Base Clock | 650 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 400 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 800 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 512 MB |
| Memory Type | DDR2 |
| Memory Bus | 64 bit bit |
| Memory Bandwidth | 6.40 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 16 KB |
| L2 Cache | 128 KB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 2.0 x16 |
| Slot Width | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 19 W |
| Recommended PSU | 200 W |
| Board Number | B750, B982, C026, C027, C028, C070, C093, C096, C267 |
API Support
| DirectX | 11.2 (11_0) |
| OpenGL | 4.4 |
| OpenCL | |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 2.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 5 GTexel/s |
| FP32 Performance (Float) | 100 GFLOPS |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 136 |
| PassMark (G2D Mark) | 140 |
| TPU Index Score | 0.44% |
| Performance Tier | low |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.