XFX Swift RX 9060 XT White OC 16 GB
Graphics Card XFX Swift RX 9060 XT White OC 16 GB — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Swift RX 9060 XT White OC 16 GB
Amd RX 9000
•
Navi 44
•
04.06.2025
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
160W
🏆 Top #3113
Performance
Synthetic Score
21,277
PassMark
20,059
Efficiency
high
XFX Swift RX 9060 XT White OC 16 GB is a powerful solution from AMD based on the RDNA 4.0 architecture, released on 04.06.2025. Thanks to N4P FinFET manufacturing technology, engineers managed to place 29.7 billion transistorsistors transistors on a 199 mm² die. The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The memory subsystem features GDDR6 modules with a total capacity of 16 GB. The bus width is 128 bit bits, and the peak data exchange rate is 322.30 GB/s. The graphics chip operates at a base clock of 1900 MHz with dynamic acceleration capability up to 3320 MHz. The nominal thermal design power is 160 W. For stable system operation, a PSU of 450 W or more will be required.
General Information
| Release Date | 04.06.2025 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 9000 |
| GPU Variant | Navi 44 XT (215-176400102) |
GPU
| Architecture | RDNA 4.0 |
| Codename | Navi 44 |
| Process Node | 4 nm (TSMC) |
| Process Type | N4P FinFET |
| Transistor Count | 29,700,000.0 million |
| Die Size | 199 mm² |
| Transistor Density | 149,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1900 MHz |
| Game Clock | 2780 MHz |
| Boost Clock | 3320 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2518 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 20100 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 322.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 270 x 48 x 124 mm |
| Power Consumption (TDP) | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 212.5 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 425 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 54.39 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 27.20 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 849.9 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 20 059 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 177 |
| TPU Index Score | 35.13% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.