XFX Speedster SWFT210 RX 7600 XT
Graphics Card XFX Speedster SWFT210 RX 7600 XT — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Speedster SWFT210 RX 7600 XT
Amd RX 7000
•
Navi 33
•
08.01.2024
•
16 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
190W
🏆 Top #4664
Performance
Synthetic Score
17,294
PassMark
17,294
Efficiency
high
The XFX Speedster SWFT210 RX 7600 XT graphics adapter is based on the advanced RDNA 3.0 architecture. AMD announced this model on 08.01.2024. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 13.3 billion transistorsistors transistors, and its area is 204 mm². The model's computational arsenal includes 2048 universal processors. Also available are 32 specialized cores for ray rendering and 0 cores for accelerating artificial intelligence. The GDDR6 video memory capacity is 16 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 288.00 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The graphics chip operates at a base clock of 1980 MHz with dynamic acceleration capability up to 2755 MHz. The card's power consumption (TDP) is stated at 190 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 08.01.2024 |
| Production Status | Active |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 7000 |
| GPU Variant | Navi 33 XT (215-163000047) |
GPU
| Architecture | RDNA 3.0 |
| Codename | Navi 33 |
| Process Node | 6 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 13,300,000.0 million |
| Die Size | 204 mm² |
| Transistor Density | 65,200,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1980 MHz |
| Game Clock | 2470 MHz |
| Boost Clock | 2755 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2250 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 18000 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 288.00 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | |
| Power Consumption (TDP) | 190 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 176.3 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 352.6 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 45.14 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 22.57 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 705.3 GFLOPS (1:32) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 294 |
| PassMark (G2D Mark) | 1 030 |
| TPU Index Score | 24.49% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.