XFX Speedster MERC 308 RX 6650 XT BLACK
Graphics Card XFX Speedster MERC 308 RX 6650 XT BLACK — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX Speedster MERC 308 RX 6650 XT BLACK
Amd RX 6000
•
Navi 23
•
10.05.2022
•
8 GB
•
GDDR6
•
128 bit
•
176W
🏆 Top #4279
Performance
Synthetic Score
18,261
PassMark
17,121
Efficiency
high
The XFX Speedster MERC 308 RX 6650 XT BLACK (RDNA 2.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 10.05.2022. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 11.1 billion transistorsistors transistors, and its area is 237 mm². The core configuration includes 2048 shader units, 32 RT Cores for ray tracing, and 0 Tensor Cores for AI tasks. The GDDR6 video memory capacity is 8 GB. Thanks to the 128 bit-bit bus, bandwidth reaches 280.30 GB/s, eliminating delays when working with demanding textures. The GPU's base clock speed is 2192 MHz, and in Boost mode, it can automatically increase up to 2694 MHz. The TDP level for this model is 176 W, so for a build, it\'s advisable to choose quality cooling and a power supply unit of at least 450 W.
General Information
| Release Date | 10.05.2022 |
| Usage Class | Hardcore Gaming |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX 6000 |
| GPU Variant | Navi 23 KXT (215-130000136) |
GPU
| Architecture | RDNA 2.0 |
| Codename | Navi 23 |
| Process Node | 7 nm (TSMC) |
| Transistor Count | 11,060,000.0 million |
| Die Size | 237 mm² |
| Transistor Density | 46,700,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 2048 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 128 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| RT Cores (Ray Tracing) | 32 |
| Compute Units (SM/CU) | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock | 2192 MHz |
| Game Clock | 2523 MHz |
| Boost Clock | 2694 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 2190 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 17500 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 128 bit bit |
| Memory Bandwidth | 280.30 GB/s |
Cache Memory
| L0 Cache | 1024 KB |
| L1 Cache | 4096 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache (Infinity Cache) | 32 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 274 x 50 x 114 mm |
| Power Consumption (TDP) | 176 W |
| Recommended PSU | 450 W |
| Power Connectors | 1x 8-pin |
| Board Number | D532 |
API Support
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.4 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 172.4 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 344.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 22.07 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 11.03 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 689.7 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 17 121 |
| PassMark (G2D Mark) | 924 |
| TPU Index Score | 23.57% |
| Performance Tier | high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.