XFX RX Vega 64 Double Edition
Graphics Card XFX RX Vega 64 Double Edition — Specifications, Tests & Benchmarks
XFX RX Vega 64 Double Edition
Amd RX Vega
•
Vega 10
•
07.08.2017
•
8 GB
•
HBM2
•
2048 bit
•
295W
🏆 Top #5512
Performance
Synthetic Score
15,311
PassMark
13,913
Efficiency
mid-high
The XFX RX Vega 64 Double Edition (GCN 5.0) model joined the AMD lineup of graphics accelerators on 07.08.2017. At the core of the card is a chip created with modern lithography. The die houses 12.5 billion transistorsistors transistors, and its area is 495 mm². For graphics processing, 4096 shader units are provided. The technological equipment is complemented by 0 RT Cores and 0 Tensor Cores. The memory subsystem features HBM2 modules with a total capacity of 8 GB. The bus width is 2048 bit bits, and the peak data exchange rate is 483.80 GB/s. In standard mode, the core operates at 1247 MHz, but auto-overclocking technology allows it to reach 1546 MHz under load. The card's power consumption (TDP) is stated at 295 W. The manufacturer recommends using a power supply unit with a wattage of at least 600 W.
General Information
| Release Date | 07.08.2017 |
| Usage Class | gpu.usage_class.values.gaming_1440p |
| Market Segment | Desktop |
| Series | Amd RX Vega |
| GPU Variant | Vega 10 XT (215-0894200) |
GPU
| Architecture | GCN 5.0 |
| Codename | Vega 10 |
| Process Node | 14 nm (GlobalFoundries) |
| Transistor Count | 12,500,000.0 million |
| Die Size | 495 mm² |
| Transistor Density | 25,300,000 million / mm² |
Rendering Configuration
| Shading Units (ALU) | 4096 |
| Texture Mapping Units (TMU) | 256 |
| Render Output Units (ROP) | 64 |
| Compute Units (SM/CU) | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock | 1247 MHz |
| Boost Clock | 1546 MHz |
| Memory Clock (Actual) | 945 MHz |
| Memory Clock (Effective) | 1890 MHz |
Memory
| Memory Capacity | 8 GB |
| Memory Type | HBM2 |
| Memory Bus | 2048 bit bit |
| Memory Bandwidth | 483.80 GB/s |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
Board Design & Power
| Interface | PCIe 3.0 x16 |
| Slot Width | 2 |
| Dimensions (L x W x H) | 240 x 40 x 111 mm |
| Power Consumption (TDP) | 295 W |
| Recommended PSU | 600 W |
| Power Connectors | 2x 8-pin |
| Board Number | 109-D05057-00_02 |
API Support
| DirectX | 12 (12_1) |
| OpenGL | 4.6 |
| OpenCL | |
| Vulkan | 1.3 |
| Shader Model |
Theoretical Performance
| Pixel Fill Rate | 98.94 GPixel/s |
| Texture Fill Rate | 395.8 GTexel/s |
| FP16 Performance (Half) | 25.33 TFLOPS (2:1) |
| FP32 Performance (Float) | 12.66 TFLOPS |
| FP64 Performance (Double) | 791.6 GFLOPS (1:16) |
Synthetic Tests & Benchmarks
| PassMark (G3D Mark) | 13 913 |
| PassMark (G2D Mark) | 783 |
| TPU Index Score | 17.17% |
| Performance Tier | mid-high |
How this graphics card performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.